Meniscus Tear Treatment

Meniscus Tear Treatment

It is the rupture of two cartilage discs located on the inside of the knee. This may occur as a result of sudden turning or forced bending during sports activities. Meniscus tear treatment oldukça yaygındır ve genellikle sporcularda, özellikle futbolcularda sık görülür. Belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak yaygın belirtiler şunları içerir.

Dizde şişlik ve sertlik hissi oluşabilir. Ağrı görülebilir. Bölgenin iç kısmı sıkışabilir ve dizi kilitleyebilir veya takılma hissi yaratabilir. Bu durum, tam hareketini engelleyebilir. Hareket kısıtlılığı yaşanabilir. Bükme veya düzleme hareketleri sırasında ağrı ve kısıtlılık hissedilebilir Denge ve stabilite bozulabilir. Bu durumda, kişi dengesini sağlamakta zorluk çekebilir ve düşme riski artabilir.

Meniscus Tear Treatment Diagnosis

Meniscus Tear Treatment

Genellikle kapsamlı bir fizik muayene ve görüntüleme testleri ile konulur. Doktor, hareket aralığını ve stabilitesini değerlendirmek için bir dizi manevra uygular. Ayrıca, ağrı, şişlik ve diğer belirtileri gözlemleyerek tanıya katkıda bulunur. Bununla birlikte, doğru tanıyı doğrulamak için görüntüleme testleri de kullanılabilir.

Meniscus tear treatment tanısı için en yaygın kullanılan yöntem MRI’ dır. MRI, dizin detaylı bir görüntüsünü oluşturarak  teşhis etmeye yardımcı olur. Bazı durumlarda, ultrasonla görüntülenmesi de yırtılmasının tanısına yardımcı olabilir.

Menisküs Yırtılması Tedavisi İçin Seçenekler

İyileştirme yöntemi, yırtığın boyutuna, konumuna ve hastanın semptomlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Küçük yırtıklarında ve semptomları hafif olan durumlarda, cerrahi olmayan yöntemler tercih edilir. Bu seçenekler, istirahat, buz uygulama, ağrı kesiciler ve fizik tedavi egzersizlerini içerir.

Diz kaslarını güçlendirmek, esnekliği artırmak ve hareket aralığını geri kazandırmak için yapılır. Büyük veya karmaşık yırtıklarında ve semptomları şiddetli olan durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi seçenekler arasında tamiri veya kısmi menisektomi (yırtığın çıkarılması) bulunur. Bu işlemler genellikle artroskopik cerrahi yöntemiyle yapılır.

Küçük kesilerden özel bir kamera ve cerrahi aletlerin diz içine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Şiddetli meniscus tear treatment  veya tam kaybında, menisküs nakli bir seçenek olabilir. Bu işlemde dizde hasarlı bölgenin yerine, donörden alınarak yerleştirilmesi işlemidir. Nakil genellikle daha ciddi vakalarda ve diğer  seçeneklerinin başarısız olduğu durumlarda düşünülür.

Things to pay attention

Yırtılmalar, bireysel duruma ve vakaya bağlı olarak farklılık gösterir. Bu nedenle iyileşme süreci doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bireye özgü bir yaklaşım benimsenmelidir. Erken tanı ve uygun tedavi ile menisküs yırtılmalarının iyileşme süreci genellikle başarılıdır. Kişinin normal aktivitelere dönmesini sağlar.