Robotik Kalça Protezi Ameliyatı İstanbul

Robotik Kalça Protezi Ameliyatı İstanbul

İşlem sürecini desteklemek ve cerrahların daha hassas ve etkili bir şekilde operasyon yapabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir teknolojidir. Eklemin yerine yerleştirilen bir yapay parçayı kapsar ve asistanlar, tedavinin planlanmasından gerçekleştirilmesine kadar bir dizi görevi yerine getirir. Robotik kalça protezi ameliyatı, hasta için kişiselleştirilmiş bir planlama, artırılmış hassasiyet ve daha iyi sonuçların sağlanmasını hedefler. Sistem, önceden hazırlanmış cerrahi prosedürü uygulama yeteneği sağlar. 

Bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları kullanılarak, hastanın vücut yapısı üç boyutlu bir modelle çizilir ve bu, uzmanın yöntem öncesi optimal konumlandırmasını yapmasına yardımcı olur. Uygulama sırasında, sistemin hassas kontrolü, yapay kemiği tam olarak planlanan konuma yerleştirmesini sağlar.

Genel olarak sürtünme ve aşınmalarda, osteoartrit gibi durumlarda kullanılır. Doğal ekleme benzeyen bir yapıdır ve çoğu zaman metal, seramik veya plastik malzemelerden yapılır. Prosedür sonrasında, hastalar daha düşük ağrı seviyeleri ve daha hızlı iyileşme süreleri bildirirler. Sonuç olarak, gelişmiş hassasiyet ve etkinlikle birlikte daha iyi kemik sağlığı ve fonksiyonu sunar.

Robotik Kalça Protezi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Osteoartrit, hastalıkların en yaygın nedenidir ve yaşlanma, aşırı kilo ve eklemi etkileyen önceki yaralanmalar sonucunda ortaya çıkar. Osteoartrit, kıkırdak kaybına yol açar, bu da ağrıya, iltihaba ve hareket kabiliyetinde azalmaya neden olur.

Robotik Kalça Protezi Ameliyatı İstanbulRomatoid artrit, bağışıklık sisteminin kendi eklemlerine saldırması sonucunda oluşan bir otoimmün hastalıktır. Bu durum, iltihaba, ağrıya ve hareket kabiliyetinde azalmaya yol açar.

Bursit, bursa adı verilen ve parçalar arasında sürtünmeyi azaltan küçük, sıvı dolu keselerin iltihaplanması durumudur. özellikle de yürüme, koşma veya merdiven çıkma gibi aktiviteler dolayısıyla eklem ağrısı yaşanabilir.

Eklemi çevreleyen kaslar ve tendonlar, aşırı kullanım veya travma sonucunda yırtılabilir veya gerilebilir. Şiddetli ağrıya, şişliğe ve hareket kabiliyetinde azalmaya neden olabilir. Bu durumda robotik kalça protezi ameliyatı gerekebilir.

İleri yaşlardaki bireylerde daha yaygın olan durumlar, düşme sonucu ortaya çıkar. Bu durum, yoğun ağrıya ve hareket kabiliyetinde önemli bir azalmaya neden olabilir ve cerrahi müdahale gerektirir.

Femoroasetabüler sıkışma, kemiğin anormal bir şekilde biçimlenmiştir ve bu da düzgün bir şekilde hareket etmesini engeller. Sonuç olarak, aşınma ve yırtılma riski artar ve bu da zamanla osteoartrite yol açabilir.

Her biri farklı uygulama yaklaşımları gerektiren bu durumlar, eklem ağrısının ve disfonksiyonun yaygın nedenleridir. Bu sorunlardan herhangi biri yaşandığında, ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurmak önemlidir.

Robotik Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Operasyonun hemen sonrasında, hastalar birkaç saat boyunca izleme alanında kalır. Bu süre zarfında, ağrı ve genel sağlık durumları kontrol edilir. Hastaların çoğu, operasyondan birkaç saat sonra hafif yardım ile yürümeye başlar.

Robotik kalça protezi ameliyatı sonrası hastalar birkaç gün hastanede kalır, durumlarına bağlı olarak bu süre değişebilir. Hastanın ağrısı ve genel sağlık durumu düzenli olarak değerlendirilir.

Fizik tedavi, hastanın yöntem bölgesinin işlevini ve genel hareketliliğini iyileştirmek için hemen başlar. Fizyoterapist, hastaya evde yapabileceği egzersizleri gösterir ve hastanın yürümesini, merdiven çıkmasını ve düşme riskini azaltacak teknikleri öğretir.

Hastalar, tedaviden birkaç gün sonra eve dönerler. Bu süre zarfında, günlük aktiviteleri gerçekleştirirken bazen yardıma ihtiyaç duyabilirler. Ayrıca, bir süre boyunca ilaç alırlar, özellikle ağrı ve iltihaplanmayı kontrol etmek için.

Eve döndükten sonra, hastalar birkaç ay boyunca düzenli olarak fizik tedaviye devam ederler. Bu süre zarfında, hareketlilik ve güç zamanla artar. Ayrıca, doktorlar düzenli kontrol muayeneleri yaparak hastanın genel iyileşmesini ve yapay aletin işlevini değerlendirirler.

Robotik kalça protezi ameliyatı sonrasında, hastalar daha az ağrı ve artan hareket kabiliyeti deneyimlerler. Ancak, her hasta farklı olduğu için iyileşme süresi ve süreci kişiden kişiye değişebilir.