Diz Kapağı Ağrısı Ve Şişlik

Diz Kapağı Ağrısı Ve Şişlik

Dizin şişmesinin birçok çeşit sebepleri olabilmektedir. Dizin içerisinde bulunan sinovyal sıvının artışı, romatizmal hastalıklar, kıkırdak hasarları, menisküs yırtığı, bağ zedelenmeleri, kireçlenme ile dizde şişlik görülebilir. Yaşanan travmalar sonucu diz kapağı ağrısı ve şişlik oluşabilmektedir. Bu travmalar düşme, vurma, çarpma gibi durumlarda olabilmektedir.  Özellikle dizin iç kısmında kanama meydana gelirse dizde büyük bir şişlik oluşur. Bu duruma hemartroz (eklem içinde kanama) denir. Dizde oluşan eklemde uyuşma, sızlama ve sıcaklık hissi gibi belirtilerle kendini belli etmektedir. Diz ağrısının da aynı şekilde birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenlerin bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Diz Kapağı Ağrısı Ve Şişlik

 • Obezite
 • Hareketsizlik
 • Vitamin veya mineral eksikliği
 • Yaşlılık
 • Hamilelik
 • Travmalar
 • Romatizma
 • Menisküs
 • Diz kireçlenmesi
 • Yoğun ve zorlu egzersizleri
 • Kemik erimesi

Diz kapağı ağrısı ve şişlik genellikle sporcularda menisküs yırtığı nedeniyle görülmektedir. Dizin zorlanması sonucu oluşan menisküs yırtığı hastanın hayatını ciddi anlamda etkileyen bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediği taktirde ciddi sorunlar oluşabilmektedir.

Meniküs nedeniyle oluşan diz kapağı ağrısı ve şişlik geçmesi için bazı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler dinlenme, buz uygulaması, sargı ve dizin vücuttan yüksekte tutulmasıdır. Bu tedavi yöntemleri ile birlikte ağrı ve şişliğin geçmesini destekleyen ağrı kesici ilaçlar doktor kontrolü ile kullanılabilmektedir. Ağrının geçmemesi durumunda cerrahi müdahaleler önerilmektedir.

Diz Kapağı Ağrısı Ve Şişlik

Diz Kapağı Ağrısı Ve Şişlik İçin Neler Yapmamamız Gerekir

Diz problemine eğilimi olanlar için yapılmaması gereken hareketler aşağıda yazılan hareketlerdir. Aşağıda bahsedilen hareketler sonucu oluşan diz kapağı ağrısı ve şişlik, herkes için geçerli olmamakla birlikte sadece diz problemine eğilimi olanlar için daha çok etkilidir.

 • Diz üstü oturmak: Diz üstü oturunca diz kapağına binen yük hem alttaki hem de üstteki kasların ve bağların gerilmesiyle vücut ağırlığının on yedi katına kadar çıkabiliyor ve bu da diz kapağının aşınmasına sebep oluyor. İlerde merdiven inerken başlayan ağrıların en büyük sebebi genel olarak diz üstü oturmaktan kaynaklanmaktadır.
 • Bisiklet Hareketi: Bisiklet hareketi diz kapağı kıkırdağının aşınması ile diz kapağı ağrısı ve şişlik gibi ortaya çıkan problemlere neden olabilmektedir.

Diz Kapağı Ağrısı Ve Şişliğe İyi Gelen Egzersizler

 • Ayakta Dairesel Hareketler: Diz gergin bir şekilde olduğunuz yerde bacağınızı dairesel hareketlerle çeviriyorsunuz. Bu hareket belinde problem olanlara ufak bir bel ağrısı yaratabilir. Bu harekette önemli olan dizin üstündeki kuadriseps kasının gerildiğini hissetmektir. Kuadriseps kası insanların yürüyüşündeki en önemli kastır.
 • Adduktör Sıkıştırma: Bu harekette dizlerinizi düz bir şekilde tutarak oturun. Küçük bir yastık veya rulo havluyu dizlerinizin arasına alarak dizinizi bükmeden arasına aldığınız şeyi beş saniye kadar sıkıştırın ve bırakın.
 • Düz Bacak Kaldırma: Bu harekette bir bacağınızı ayak tabanı yerde olacak şekilde kaldırın, diğer hasta bacağınızın uyruk kaslarını kasın ve bir karış kadar havaya kaldırıp beş saniye boyunca havada tutup indiriniz
 • Hamstring Germe: Bu hareketi çarşaf gibi bir şeyle yapabilirsiniz. Yatar pozisyondayken çarşafı ayaklarınızın altına alıp uçlarından elinizle tutup ayağınızı havaya kaldırıp on saniye bekledikten sonra geri indirebilirsiniz. Hareketi yap

  Diz Kapağı Ağrısı Ve Şişlik

  arken kaldırdığınız bacağınızın düz olması ve diğer bacağınızın hiç kalkmaması çok önemlidir.

 • Kalça Abduksiyonu: Yan tarafınıza doğru yatarken altta kalan bacağınızı dizden arkada doğru kırın ve diğer bacağınızı yukarı kaldırıp beş saniye kadar bekledikten sonra geri indirebilirsiniz.
 • Terminal İzometrik: Oturmuş ve bacaklarınızı uzatmış bir şekildeyken dizin altına yastık veya rulo havlu alarak dizinizi havluyu sıkıştıracak şekilde bastırırken ayağınızı kendinize doğru çekin. Bu işlemi de beş saniye kadar yapıp bırakabilirsiniz.

12 Yorum Yorumları Gizle

Mrhb. Ağrı var kutleme var şişme var kas agrisi var çömeleme de mevcut, kan sucuna bağlı ne olabilir

Salam menim dizlerimde ağrı ve şışlik ve qirmiz damarlar cixb nedendir?

Protezli dizim üstüne düştüm .Çok fazla şişti
Evde nasıl geçiririm

Ben birazcık yükseklikten topa vururken düştüm sağ dizimin oraya diz kapamin orası şişti hastaneye gittik alçıya aldılar kırık yok dediler ama alçıya aldılar 4 gündür ayam alçıda sizce ne var ve tahmini kaç hafta fln sürer veya ay

Merhaba 3’hafta yaklaşık diz kapagimda şişlik oluştu ağır eşyadan nedeniyle dizimle eşya kaldırdım. Doktora gittiğimde filmler cekilinmisti. Yırtık yaralanma gibi vs olmadığını söylediler. Diz kapagimdaki siskinlikden dolayı oturur kalkarken hafif ağrı hissediyorum basamıyorum basarken korkuyorum tek ayagimi basabiliyorum ilaçlarımı duzelli kullanıp içtim üç hafta geçti nerdeyse şişlik inmedi her kremi kullandım Sımdi sadece korku olduğundan basamamam bacağımı iki beş dk ayakta duramamam yoruyor bu durumda bilgi verebilir misiniz

Merhaba benim kendiliğinden sağ diz kapağı şişti ve adım atmakta zorlaniyorum çok ağrı var koltukta oturken bile kalkamıyorum soğuk uygulama ve ağrı kesici krem ve bandajla kapatiyorum ama bir değişiklik yok ne yapmalıyım bilgi verebilirmisiniz?

لو سمحت انا كنت قعده وقوت مره واحده وتورمت الركبه وروحت للدكتور قالي تمزق في الغضروف ..واداني ادويه بس أمتي الورم حيخف؟؟ هل بياخد وقت ؟؟

[…] Jan 11, 2022 … Özellikle dizin iç kısmında kanama meydana gelirse dizde büyük bir şişlik oluşur. Bu duruma hemartroz (eklem içinde kanama) denir. Dizde oluşan … devamini oku […]

Yorumunu ekle