Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Kalça protezi ameliyatı ortalama 1,5 – 2 saat sürer. Hastaneye yatış ameliyattan bir gün önce ya da ameliyat sabahı gerçekleştirilir. Hastaların ameliyat sonrası acı ve ağrı yaşamaması için epidural anestezi yapılması önerilir. Böylece hastalar, ameliyattan sonraki süreci konforlu bir şekilde geçirir.

Kalça Protezi Ameliyatı SonrasıKalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yürüme

Kalça protezi ameliyatı sonrası yürüme süreci oldukça hızlıdır. Kalça protezi takılan hastalar, hastanede ortalama 4-5 gün kalır. Bu süreçte yürüme aşamaları şöyledir:

  • 1.Gün: Ameliyattan sonraki ilk gün, hastaların istirahat etmesi önemlidir. Bununla birlikte hastalardan birkaç adım atması beklenir. Fizyoterapist eşliğinde ameliyattan sonraki ilk gün hasta birkaç adım atar.
  • 2.Gün: Hastalar ikinci günde kısa yürüyüşler yapabilir.
  • 3.Gün: Ameliyattan sonraki üçüncü günde, hastalar rahatlıkla yürüyebilir.
  • 4.Gün: Hastalar 4.günden itibaren merdiven çıkabilir ve tek başlarına tuvalete gidebilir.
  • 5.Gün: Genel kontrolden sonra hastalar taburcu edilir. Taburcu edilen hastalar herhangi bir destek almadan, yürüyerek evlerine gidebilir .

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yara Bakımı

Kalça protezi ameliyatı sonrasında ilk yara bakımı 15.günde yapılır. Hastaların yara bölgesini temizlenir ve varis çorapları çıkarılır. Hastaların yara bakımı için kendi kendilerine pansuman yapması gerekmez. Ameliyattan sonraki 15.gün kontrolünde yapılan pansumandan sonra yaralar hızlı bir şekilde iyileşmeyi sürdürür. Kalça protezi ameliyatlarında genellikle cilt altı dikiş yapıldığı için, yara bakımında dikişlerin alınmasına gerek kalmaz.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İlaç Kullanımı

Ameliyattan sonra, hastalara kan sulandırıcı ilaçlar verilir. Doku iyileşmesini hızlandırmak için kan sulandırıcı ilaçların bir ay boyunca kullanılması gereklidir. Aynı zamanda varis çorapları da 15 gün boyunca giyilmelidir.

Kalça Protezi Sonrası Banyo Yapma

Ameliyattan sonraki 15.gün kontrolünde hastaların yaraları kontrol edilir. Varis çorapları ve sargılar çıkarıldıktan sonra hastalar banyo yapmaya başlayabilir.