Diz Kireçlenme Egzersizleri

Diz Kireçlenme Egzersizleri

Diz KireçlenmeDiz kireçlenmesi; özellikle yaşlanmaya bağlı görülen, diz eklemindeki kıkırdak yapısının bozulması sonucu oluşan hastada ağrılara neden olan bir problemdir. İnsan vücudunda kireçlenmenin en çok görüldüğü yerlerden biri olan dizlerdeki kireçlenmenin ameliyatsız tedavisinde egzersizler önemli bir yer tutmaktadır. Bu egzersizler diz eklemini destekleyen kasların güçlendirilmesini sağlamaktadır. Burada önemli olan erken dönemde gerekli muayene ve teşhisin yapılmasıdır.

 

Ağrıların dayanılmayacak boyutlara ulaştığı ve uzun süre ağrıların yaşandığı ilerlemiş durumlarda ameliyat zorunlu hale gelebilmektedir.

Uzman hekim tarafından yapılan klinik muayene sonrasında hastanın uygulayacağı egzersizlere karar verilmektedir. Bacağın ön, iç ve dış kaslarını güçlendiren bu egzersizlerin hastalar tarafından düzenli olarak yapılmaları ve ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bununla birlikte ameliyat söz konusu olduğunda, ameliyat sonrası süreçte de uzman hekimin tavsiyelerine göre egzersizlere devam edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla egzersizler bir bütün olarak kireçlenme problemi olan hastaların hayatlarında vazgeçilmez bir unsur olarak bulunmaktadır.